Houbigant

Wszystko zaczęło się od namalowanego kosza kwiatów. Pewnego dnia w 1775 r. Jean-François Houbigant zawiesił obraz nad wejściem do swojego małego butiku przy rue du Faubourg Saint-Honoré w Paryżu. Perfumy stworzone dzięki przedstawionym na obrazie kwiatom trafiły do królewskich pałaców i zdominowały świat mody oraz perfum na kolejne trzy stulecia.

Nie sposób wymienić wszystkich wielkich postaci, które uwielbiały zapachy stworzone przez Houbiganta. Należały do nich Maria-Antonina, królowa Francji i żona Ludwika XVI, oraz cesarzowa Francji Józefina, która okazała się wielbicielką zapachów piżmowych. Houbigant osobiście uczył utytułowane kobiety na dworze Wersalskim, jak spryskiwać wachlarze, aby wysłać romantyczny przekaz do wybranego mężczyzny.

Firma do dziś przechowuje rachunki zakupów dokonanych przez samego Napoleona. Latem 1815 r. Napoleon przebywał w Paryżu tylko słynne "sto dni". W tym okresie znalazł czas, aby wstąpić do butiku Houbigant. Zapachy te towarzyszyły mu podczas całej kampanii w Europie.

W 1829 r. Houbigant został mianowany perfumiarzem Jej Królewskiej Wysokości, Księżniczki Adelajdy Orleańskiej, matki króla Luisa Filipa. W 1838 r. otrzymał licencję Perfumiarza jej Wysokości Królowej Anglii, Wiktorii. Car Aleksander III nadał mu z kolei tytuł perfumiarza Cesarskiego Dworu Rosji w 1890 r. Houbigant stworzył perfumy The Czarina's Bouquet w hołdzie Cesarzowej Marii Fiodorowny. Kiedy jej syn wstąpił na tron jak car Mikołaj II w 1894 r., Houbigant kontynuował pracę jako dworski perfumiarz. Ręcznie pisane rachunki świadczą o zakupach dokonywanych przez cesarzową matkę od 1900 r. aż do wybuchu rewolucji bolszewickiej 1917 r. Jej siostra królowa Aleksandra, żona króla Edwarda VII stała się nabywcą perfum Houbigant od 1902 r.

Księgi rachunkowe Houbigant datowane od 1777 r. czyta się jak almanach historii. Strona po stronie napotykamy zapisy zakupów Napoleona III podczas jego panowania od 1852 r. do 1870, kuzyna króla Holandii Luiza XVI, księżniczki Matyldy, siostry Napoleona, rosyjskiego ambasadora Tołstoja, francuskiego pisarza Guy de Maupassant z rodziny Rothschildów i innych. Rachunki odznaczają zakupy "Dzieci Francji" w latach 1823 i 1893, co oznacza rodzinę królewską, dzieci i wnuków króla Francji.


Houbigant sytuuje się na perfumeryjnej karcie genealogicznej jako twórca zapachów - kamieni milowych. Ustanowił nową klasyfikację rodzin zapachowych i wywarł wpływ na pracę innych perfumiarzy. W 1882 r. stworzył aromatyczny pikantny Fougere Royale, który dał początek rodzinie zapachowej Fougere. W 1912 r. powstały pierwsze czysto wielokwiatowe perfumy Quelques Fleurs, uważane za zapach wszech czasów.

Dzisiaj butik Houbiganta mieści się przy placu Vendôme, w sercu paryskiego luksusu. Zapachy komponowane są w Grasse, gdzie Jean-Francois Houbigant stworzył swoje pierwsze dzieła ponad dwieście lat temu. Houbigant jest jednym z najstarszych francuskich domów perfumeryjnym, który wciąż pozostaje w rękach rodziny. Jego produkty są dostępne tylko w najbardziej ekskluzywnych butikach perfumeryjnych na świecie.

expand_less